Program 2018

Konserter, iskyrka, veteranskotrar, femkamp & isstolpsittning i Vilhelmina.

Missa inte södra Lapplands roligaste vinterfestival!

Ladda ner som pdf

 

Torsdag

10-17 Fotoarkivets utställningar ”Inre kolonisation i Lappmarken” & ”Inlandsbanan” (Tingssalen)

13-15 Öppet Hus med Bildminnesgruppen: Identifiering av platser & personer (Släktforskarrummet)

18-20 Disco: Förskoleklasser & upp till 6:an (Östgården)

18.00 Invigning: Skoterkortege nedför storgatan, Isstolpsittarna går upp, tal & körsång 
(Skolparken & Isscenen)

18.30 1:a tävlingen i femkampen: Sparkrace (Storgatan)

 

Fredag

10-18 Fotoarkivets utställningar ”Inre kolonisation i Lappmarken” & ”Inlandsbanan” (Tingssalen)

11-15 Lappmarkens släkt- & bygdeforskare, kaffe med dopp & lotteri (Forskarsalen & Tingssalen)

11-15 Fotoarkivet visar sökning i arkivet samt hanteringen av inlämnade bilder (Tingshuset, lilla rummet)

12.00 ”Lapplisas sånger” (Iskyrkan)

13.00 Lek i snöborgen (Skolparken)

14.00 Isskulptering (Skolparken)

15.00 Projektion/animering - Art by Ejerblom (Skolparken)

16.00 2:a tävlingen i femkampen: Hockeyskott (Skolparken)

17.00 Musik och berättelser med Joel Karlsson & Laila Eliasson (Tingssalen)

17-20 After Work Buffé (Stenmans Café)

18.00 Aftonbön (Iskyrkan)

18-01 Buffé & därefter Pubkväll med musik & nostalgi (Lilla Hotellet)

18.00 3:e tävlingen i femkampen: Isbowling (Skolparken)

18-21 Klurig slalombana med velodromkurvor (Granbergsbacken fre 18-21, lör/sön 11-15)

18.30 Winter Hockey Classic (Saga Hallen)

19.00 WWW-nappet (Baksjön)

20-01 Pubkväll med underhållning: David Henriksson (Stenmans Café)

20.00 Midnight Darkness Festival öppnar:

22.00 Tilde Hjelm ( MDF, Nöjesgården)

23.00 Snöhamn (MDF, Nöjesgården)

24.00 Gudars Skymning (MDF, Nöjesgården)

 

Lördag

10-18 Fotoarkivets utställningar ”Inre kolonisation i Lappmarken” & ”Inlandsbanan” (Tingssalen)

10.00 Restaurang & Livsmedelsprogrammet: Försäljning i tältkåta (Bagarstugan)

11.00 Marknaden öppnar (Storgatan)

11-15 Lappmarkens släkt- & bygdeforskare, kaffe med dopp & lotteri (Forskarsalen & Tingssalen)

11-15 Lions Volgsjö: Kaffeservering (ABF´s lokaler)

11.00 Skidstafetten (Stadion)

12.00 Vigsel i iskyrkan (Skolparken)

12.30 Kval: skotertävling (Folkan)

13.00 4:e tävlingen i femkampen: Skidskytte (Skolparken)

13-16 Afternoon Tea Buffé (Stenmans Café)

14.00 Högtidstal av hans majestät konungen för att fira Inlandsbanans 100-årsjubileum (Isscenen)

14.45 Skotertävling ”Skoter-handlarnas kamp” + Final (Folkan)

15-17 Eftermiddagsröj med Joe West (Lilla Hotellet)

16.00 5:e tävlingen i femkampen: Hinderbana (Skolparken)

16.30 Utställning och föreläsning ”Boxes” - Art by Ejerblom & Weaver (Folkan)

18.00 Helgmålsbön (Iskyrkan)

18-01 Buffé & därefter Pubkväll med Joe West (Lilla Hotellet)

19-21 WWW-middag: Obs! endast bordsbokning! (Stenmans Café)

21-01 Pubkväll med underhållning: David Henriksson (Stenmans Café)

20.00 Midnight Darkness Festival öppnar:

22.00 Weaver (MDF, Nöjesgården)

23.00 Orsak:Oslo (MDF, Nöjesgården)

24.00 Statues (MDF, Nöjesgården)

 

Söndag

10-14 Fotoarkivets utställningar ”Inre kolonisation i Lappmarken” & ”Inlandsbanan” (Tingssalen)

11.00 Wilhelmina Winter Worship: Fastlagsgudstjänst med sång av Vilhelmina kyrkokör (Iskyrkan)

12.00 Stolpsittarna går ned (Skolparken)

12.30 Prisutdelningar: Stolpsittning, Femkamp, Lotteriet (Isscenen)

13.00 Barndop (Iskyrkan)

15.00 Avslutningskonsert: ”Vuelien gaejnoe-Jojkens väg” Lars Jonas Johansson & Jon Henric Andersson (Vilhelmina Kyrka)